Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak? Torba Yasa Paketinde Neler Var?

Orta Vadeli Program kapsamında çeşitli düzenlemeleri içermesi beklenen torba yasanın çalışan emeklilere ikramiye ve ev hanımlarına emeklilik hakkını yasallaştırması bekleniyor.

TORBA YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Haftalık çalışmasına 5 Aralık pazartesi günü başlayan Genel Kurul’da, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi görüşülecek.

Genel Kurul’da, teklif için 8 Aralık cuma günü de mesai yapılması planlanıyor.

TORBA YASADA NELER VAR?

Bağ-Kur’luların 5 yıl daha erken emekli olmalarını sağlayan düzenlemenin de torba yasada yer alması bekleniyor

Çalışan Emeklilere İkramiye Verilmesi

Emeklilere tek seferlik 5 bin liralık ödeme düzenlemesi de komisyonda görüşülerek torba yasaya ek madde olarak eklenmesi kabul edildi. Buna göre çalışmayan emeklilere kasım ayının ilk çeyreğinde tek sefere mahsus olarak 5 bin lira ödeme yapılması, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçerek TBMM Genel Kurulu’nda değerlendirilecek. Yasa düzenlemesine göre hem emekli olup, hem fiilen çalışmayı sürdürenlere ve ekim ayı içerisinde iş akdini fesheden emeklilere ise ödeme yapılmayacak.

Yeni Evlenen Gençlere Evlilik Kredisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesi, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projelerimizi tamamladık. Önümüzdeki dönemde Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Doğal gaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin bir kısmını buraya aktaracağız. Öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçirecek ve sonrasında yaygınlaştıracağız. Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız.” diye konuşmuştu.

Torba yasa ile bu kanun teklifinin yasalaşması bekleniyor.

Ev Hanımlarının Emekli Olmasına Yönelik Prim Desteği

Sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Bu miktar yaklaşık 430 TL’ye denk geliyor.

Çek İbraz Yasağının Süresi Uzatılıyor

Çek Kanunu’nda da değişiklik yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir