Süreç başladı… Anayasa Mahkemesi yeni başkanını seçiyor

Zühtü Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi, 20 Şubat 2012’de görevine başladı. AYM üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme kapsamında Arslan’ın görev süresi 20 Nisan 2024’te dolacak. Yüksek Mahkemenin iç tüzüğü gereği, Arslan’ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay öncesi olan 20 Şubat 2024 tarihinde başkanlık seçimi için süreç başladı.

SEÇİM SÜRECİ

Seçim işlerini AYM Başkanı Arslan yürütecek ve seçimin yapılacağı yer, gün ve saat, en az yedi gün önceden yazılı olarak AYM üyelerine bildirilecek. Görev süresinin dolması nedeniyle Arslan aday olamayacak ancak oy kullanabilecek. Yüksek Mahkemenin diğer üyeleri başkan adayı olabilecek. Genel Kurul’da yapılacak seçimde 15 üyeden en az sekizinin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan aday, dört yıllığına Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlenecek.

ARSLAN ÜÇ KEZ BAŞKAN SEÇİLDİ

Zühtü Arslan, ilk kez 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi. Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan ikinci kez başkan seçildi, son olarak da 2 Şubat 2023’te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden sekizinin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir