SEC Bir Yenilgiye Uğradı: Bu Kripto Para Davası Etkilenebilir!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler VIX vadeli işlemleriyle doğrudan rekabet eden bir volatilite endeksi ürünü olan SPIKES vadeli işlemlerini düzenleme çabalarında büyük bir yenilgi yaşadı. Bu durumun bir kripto para davasını da etkilemesi beklenmekte. İşte detaylar…

SEC’e mahkemeden yenilgi geldi

ABD Temyiz Mahkemesi, SEC’in SPIKES vadeli işlemlerini sunan borsa olan MIAX’e muafiyet verme kararını bozdu. Mahkeme, SEC’in kararının “keyfi ve kaprisli” olduğuna ve yeterli açıklamadan yoksun olduğuna hükmetti. SEC, muafiyetin şu anda Cboe’nin VIX vadeli işlemlerinin hakim olduğu volatilite endeksi piyasasında rekabeti teşvik etmek için gerekli olduğunu savunmuştu. Ancak mahkeme, SEC’in muafiyetin hedeflenen amaca nasıl ulaşacağını gösteremediğini belirterek bu argümana katılmadı.

Mahkeme ayrıca, SEC’in SPIKES vadeli işlemleri için potansiyel olarak daha elverişli vergi muamelesi ve daha düşük teminat gereklilikleri gibi muafiyetin VIX vadeli işlemlerine göre haksız bir avantaj sağlayabilecek bazı potansiyel dezavantajlarını ele almadığına dikkat çekti. Bu karar aynı zamanda bir kripto para şirketi olan Grayscale ile SEC arasında Bitcoin ETF’leri konusunda yaşanan yasal savaş için de önem taşıyor. Özellikle, SEC’in SPIKES vadeli işlemlerine karşı kaybettiği davada yer alan üç yargıçtan ikisinin aynı zamanda Grayscale davasının sonucuna karar vermekten sorumlu panelin bir parçası olması dikkat çekiyor.

Kripto para şirketi için kritik kararlar

Bu sırada Grayscale geçtiğimiz günlerde SEC’e, kendi Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) başvurusu da dahil olmak üzere spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin bir yorum mektubu sundu. Şirket, daha önce Bitcoin vadeli işlem ETF’lerini onayladığı göz önüne alındığında, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylamak için zaten yeterli nedene ve yetkiye sahip olduğunu savundu. Grayscale, spot Bitcoin ETF başvurusunun diğer Bitcoin ETF başvuruları ile eşit şartlarda onaylanması gerektiğini kesin bir dille ifade etti. Şirket ayrıca, SEC’in ETF başvurusu hakkında karar verirken, bağımsız olarak veya bir mahkeme kararı nedeniyle olsun, yatırımcılara adil davranılması gerektiğini vurguladı.

Grayscale, SEC’in diğer Bitcoin ETF başvurularını onaylamaya hazır olması halinde, spot Bitcoin ETF başvurusunun onaylanmayı hak ettiğini kategorik olarak belirtti.  SPIKES vadeli işlemler yönetmeliğindeki gelişmeler ve devam eden Grayscale davası, volatilite endeksi ürünleri ve kripto para ile ilgili ETF’ler için daha geniş etkilere sahip olabilir. Ancak, bu davaların sonuçları halen beklemede olup, Grayscale kararının Eylül ayından sonra verilmesi beklenmektedir.  Kriptokoin.com olarak da billdirdiğimiz gibi ABD SEC’in Grayscale başvurusunu onaylamaya zorlayan zor bir noktada olabileceği düşünülmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir