Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 6 askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili neler biliniyor?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumartesi günü Irak’ın kuzeyinde 6 askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin de yaralandığını duyurdu. MSB Cuma günü de 6 askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 23 Aralık 2023 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada altı kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır.

“Çatışmada ilk belirlemelere göre 13 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede temas devam etmektedir. Belirlenen hedeflere yönelik ani hava harekâtları da icra edilmektedir.”

MSB Cuma günü yaptığı ilk açıklamada da Irak’ın kuzeyinde sürdürülen operasyonda üç askerin hayatını kaybettiği ve dört askerin de yaralandığını duyurmuştu.

Yapılan ikinci açıklamada ise yaralı askerlerden üçünün kurtarılamadığı belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Bölgede etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 7’ye yükselmiştir. Operasyonlar devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü MSB açıklaması öncesinde İstanbul’daki programında konuya değindi ve “Pençe Harekatı bölgesi ile Suriye’nin kuzeyinde şimdiye kadar 12 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Terörü kaynağında kurutma bu stratejimizi uygulamayı son terörist bertaraf edilene kadar kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı 22 Aralık’ta hayatını kaybeden askerlerin kimliklerini açıkladı:

Piyade Teğmen Ramazan Günay, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu ve Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşın.

Dört partiden ortak bildiri

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden açıklamalar gelirken AKP, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ortak bildiri yayınladı.

Bildiride, “Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisinde așağıda imzası bulunan siyasi parti grupları olarak birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Terör ve șiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine tehdit oluşturan tüm terör örgütleriyle tavizsiz bir șekilde mücadele edecek güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz” ifadeleri yer alıyor.

CHP’den kapalı oturum çağrısı

CHP ise TSK’nın bölgedeki koşullarına ilişkin bilgi talebi ve Meclis’te kapalı oturum çağrısı yaptı.

CHP Grup Başkanlığı bir bildiri yayınlayarak, “Askerlerimizin can güvenliği ve yaralılarımızın sağlık durumu en başta gelen endişe kaynağımızdır. İki gece üst üste aynı bölgede 12 şehit verilmesi yanında, halen bölgede bulunan Mehmetçiklerimizin güvenliğinin tam olarak sağlandığına ilişkin sağlıklı bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmaması, Milletimizin acısını ve üzüntüsünü daha da artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP açıklamasında, “Ulusal Yas ilan edilmesi” talep edildi.

Özgür Özel: İktidara destek bekleyenler beklemesinler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa’daki konutu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Milli Savunma Bakanı gelsin, Meclisi bilgilendirsin” dediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sonra bildiri mi imzalayacağız, ortak tavır mı takınacağız, yanlışı, hatayı gidereceğiz, bir daha şehit gelmesin diye hep birlikte inisiyatif mi alacağız, bunu hep beraber konuşalım. Yanıt; Siz bildiriye imza atın. Öyle yağma yok. Bildiri imzalamakla şehit gelmiyor olsa ben günde beş bin tane bildiriye imza atayım. Biz bildiriye imza atıyoruz, onlar bayrağı asıyorlar. Erdoğan propaganda yapıyor, bir sonraki şehide kadar herkes unutuyor. Unutmamak için itiraz ediyoruz.”

Özel, ortak bildiri metninde terörün kınandığını, kendilerinin yayımladığı metinde ise terörün “açıkça lanetlendiğini” savundu.

Özel, “Bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nden ezbere bir muhalefet bekleyenler, iktidar ne zaman isterse iktidara destek bekleyenler hiç beklemesinler. Biz bu ülkede haklıyı, mazlumu, mağduru, şehit ailesiyse şehit ailesinin hakkını savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

DEM Parti: Siyasetimiz, yaşam siyaseti

DEM Parti Basın Bürosu’ndan da bir açıklama geldi. “Kürt sorununun çözümsüzlüğünün çatışmalara, can kayıplarına ve krizlere sebep olduğu” söylenen açıklamada, “Ölümü, çatışmaları, savaşı savunanlara karşı partimizin siyaseti yaşam siyasetidir. Bugün yaşanan can kayıplarının sorumlusu Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrar eden, sorunları askeri yollarla çözmeye çalışanlardır” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*