Gençleri ve teknoloji firmalarını kızdıran plan! Akıllı telefonlara ciddi kısıtlama: Akşam 10’dan sabah 6’ya kadar internet kullanamayacaklar

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) gençlerin akıllı telefon bağımlılığının önüne geçmek için sıradışı bir adım atmaya hazırlanıyor.

GÜNLÜK EKRAN SÜRESİ TANINACAK

Tepki çeken plana göre 18 yaş altı kullanıcıların akşam 10 ile sabah 6 arasında internete erişimi kısıtlanacak ve 16-18 yaş arası kullanıcılara günde iki saat ekran süresi tanınacak.

Bu süre 16 yaş altı kullanıcılar için bir saat, 8 yaşından küçük kullanıcılar için ise sadece 8 dakika olacak.

TEKNOLOJİ YATIRIMCILARININ TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Düzenleyici kurum, ebeveynlere sınırlamalardan vazgeçme seçeneği sunacağını söylese de plan teknoloji yatırımcılarının tepkisini çekti.

Hong Kong’da işlem gören Çinli teknoloji firmalarının hisseleri, CAC’ın duyurduğu planın ardından büyük ölçüde düştü.

Şanghay Shenlun hukuk firmasından Xia Hailong, yeni kuralların internet şirketleri için baş ağrısı olacağını söyledi. Hailong ayrıca 18 yaşından küçük kullanıcıların internet hizmetlerini kullanmasının tamamen yasaklanabileceği uyarısında bulundu.

TEKNOLOJİ ENDÜSTRİSİNDE BÜYÜK REFORMLAR

İnternet kısıtlama planı, Çinli yetkililerin gençlerin boş zamanlarını nasıl geçirdiklerine yönelik attığı ilk adım değil.

Gençler arasında miyopluk ve internet bağımlılığı oranlarının giderek artması, son yıllarda teknoloji endüstrisinde büyük reformlara yol açtı.

HAFTA İÇİ OYUN OYNAMALARI YASAK

2019’da yılında getirilen, 18 yaşından küçük çocukların çevrimiçi oyun oynayarak geçirebilecekleri süreyi düzenleyen katı kurallar 2021 yılında sıkılaştırıldı. Çocukların hafta içi geceleri oyun oynaması yasaklandı. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri içinse saat 8 ile 9 arasında bir saat süre tanındı.

VİDEO PAYLAŞIM PLATFORMLARI KISITLAMA GETİRDİ

Buna ek olarak, ülkedeki video paylaşım platformları genç kullanıcıların içeriğe erişimini ve kullanım süresini kısıtlayan seçenekler kullanmaya başladı.

ByteDance’ın TikTok benzeri uygulaması Douyin, gençlerin uygulamayı 40 dakikadan fazla kullanmasını engelliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir