Epstein’in ‘özel takvim’i ifşa oldu: CIA Başkanı, Noam Chomsky…

ABD’de çocuklara yönelik cinsel saldırı ve fuhuş ağı kurmak suçlamasıyla tutuklanan ve 10 Ağustos 2019’da tutulduğu hapishanede ölen yatırım fonu milyarderi Jeffrey Epstein’in ‘özel takvim’inin detayları ABD basınına yansıdı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Epstein’in e-posta, randevu ve görüşmeleri, Epstein ile bağlantısı olan kişilerin sayısının düşünülenden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

CIA BAŞKANI, GÖREVE GELMEDEN 3 KEZ GÖRÜŞMÜŞ

Gazetenin haberine göre, Merkezi İstihbarat Ajansı’nın (CIA) 2021 yılından bu yana direktörlüğünü üstlenen William Burns, 2014’te dış işleri bakan yardımcısı olduğu dönemde Epstein ile üç görüşme yaptı. Epstein’in takvimindeki bilgilere göre, ikili önce Washington’da bir araya geldi, ardından Burns, Epstein’i Manhattan’daki evinde ziyaret etti.

ABD’nin Demokrat Partili eski Başkanı Barack Obama döneminde Beyaz Saray danışmanı olarak görev yapan Kathryn Ruemmler’in de Epstein ile Beyaz Saray’daki görevi sona erdikten sonra onlarca kez görüştüğü ortaya çıktı. Ruemmler, 2020 yılında Goldman Sachs’in baş avukatı oldu. Epstein, avukatın 2015 yılında Paris’e, 2017 yılında Karayipler’deki özel adasına yapacağı gezilere de eşlik etmesini planlamıştı.

CHOMSKY: SİYASİ VE AKADEMİK KONULARI GÖRÜŞTÜK

Gazetenin haberine göre, Bard College okulunun rektörü Leon Botstein, Jeffrey Epstein’in kampüse davet etmişti. Epstein’in özel takvimi, profesör, yazar ve siyasi aktivist Noam Chomsky’nin de 2015 yılında Epstein’in Manhattan’daki evinde akşam yemeği yemek üzere bir uçak yolculuğu yaptığını ortaya koydu.

Epstein’in takviminde adı geçen çoğu kişi bu görüşmelerin ‘serveti ve bağlantıları’ sebebiyle gerçekleştiğini söyledi. Botstein, Epstein’in rektörü olduğu okula bağış yapmasını sağlamaya çalıştığını söylerken, Chomsky, ‘siyasi ve akademik konuları görüştüklerini’ belirtti.

CIA: EPSTEIN, MALİ HİZMETLER SEKTÖRÜNDE UZMAN OLARAK TANITILDI

Gazete, haberde bahsi geçen belgelerin çoğu görüşmenin amacını yazmadığını aktardı. Gazete ayrıca belirtilen her görüşmenin yapılıp yapılmadığını da doğrulayamadı.

CIA Sözcüsü Tammy Kupperman Thorp da Burns’ün bundan on yıl önce, hükümet hizmetini bırakmaya hazırlanırken Epstein ile görüştüğünü söyledi. Kupperman Thorp, “Direktör, onunla ilgili hiçbir şey bilmiyor; tek bildiği, bu kişinin kendisine mali hizmetler sektöründe bir uzman olarak tanıtıldığı ve özel sektöre geçişe ilişkin genel tavsiyeler verdiği” dedi.

‘SİZİ İLGİLENDİRMEZ, KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ’

Öte yandan, Jeffrey Epstein’in ‘özel takvimi’ne göre, Noam Chomsky, 2015 yılında İsrail eski Başbakanı Ehud Barak ve Epstein ile görüşmüştü. Chomsky, Epstein’in ‘İsrail’in Filistin meselesine ve uluslararası arenaya ilişkin politikalarını’ görüşmek üzere söz konusu görüşmeyi ayarladığını söyledi.

2015 ve 2016 yıllarında Jeffrey Epstein ile pek çok kez görüştüğü ifade edilen Noam Chomsky, Epstein ile görüşmelerine ve ilişkisine yönelik soruya e-posta ile yanıt vererek, “İlk yanıtım şu: Sizi ilgilendirmez. Kimseyi ilgilendirmez. İkincisi ise şu: Onu tanıyordum ve ara ara görüşüyorduk” dedi.

Chomsky, söz konusu görüşmelerin yapıldığı döneme ilişkin olarak, “Jeffrey Epstein ile ilgili bilinen, bir suçtan hüküm giydiği ve suçunun cezasını çektiğiydi. ABD kanunlarına ve normlarına göre, bu temiz bir sayfayı beraberinde getirir” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*